Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till BYD Atto 2 1.5 DM-i FWD Boost?
Osäker på vilken laddbox som passar till din BYD Atto 2 1.5 DM-i FWD Boost? Vi hjälper dig välja rätt! Till BYD Atto 2 1.5 DM-i FWD Boost rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 6,6 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för BYD Atto 2 1.5 DM-i FWD Boost.
Laddkablar till BYD Atto 2 1.5 DM-i FWD Boost
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar BYD Atto 2 1.5 DM-i FWD Boost. Eftersom BYD Atto 2 1.5 DM-i FWD Boost har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 7,5 s |
| Räckvidd | 90 km |
| Hästkrafter | 212 HK |
| Drivning | Fram |
| Motoreffekt | 156 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 21 kWh |
| Batterikapacitet | 18,3 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Höger sida – Fram |
| Maximal laddeffekt (AC) | 6,6 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 3 timmar 15 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 70 km |
| Motorväg – vinter* | 49 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 60 km |
| Stadskörning – sommar* | 100 km |
| Motorväg – sommar* | 60 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 75 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 1 620 kg |
| Maxlast | 565 kg |
| Totalvikt | 2 110 kg |
| Bagageutrymme | 1 335 L |
| Längd | 4 330 mm |
| Höjd | 1 675 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 830 mm |
| Bredd hjulbas | 2 620 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 10,8 |
| Takräcke | Typ 1 |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | – |
| Årsmodell | 03-2026 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.














