Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Chery Tiggo 7 Super Hybrid?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Chery Tiggo 7 Super Hybrid? Vi hjälper dig välja rätt! Till Chery Tiggo 7 Super Hybrid rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 6,6 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Chery Tiggo 7 Super Hybrid.
Laddkablar till Chery Tiggo 7 Super Hybrid
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Chery Tiggo 7 Super Hybrid. Eftersom Chery Tiggo 7 Super Hybrid har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 8,5 s |
| Räckvidd | 90 km |
| Hästkrafter | 204 HK |
| Drivning | Fram |
| Motoreffekt | 150 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 18,4 kWh |
| Batterikapacitet | 17,5 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Höger sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 6,6 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 3 timmar 15 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 65 km |
| Motorväg – vinter* | 44 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 50 km |
| Stadskörning – sommar* | 85 km |
| Motorväg – sommar* | 50 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 65 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 1 870 kg |
| Maxlast | 615 kg |
| Totalvikt | 2 410 kg |
| Bagageutrymme | 1 396 L |
| Längd | 4 553 mm |
| Höjd | 1 696 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 862 mm |
| Bredd hjulbas | 2 670 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 11 |
| Takräcke | – |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | – |
| Årsmodell | 09-2025 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.






