Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till DS N°8 FWD Long Range?
Osäker på vilken laddbox som passar till din DS N°8 FWD Long Range? Vi hjälper dig välja rätt! Till DS N°8 FWD Long Range rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för DS N°8 FWD Long Range.
Laddkablar till DS N°8 FWD Long Range
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar DS N°8 FWD Long Range. Eftersom DS N°8 FWD Long Range har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 190 km/h |
| Acceleration | 7,8 s |
| Räckvidd | 758 km |
| Hästkrafter | 245 HK |
| Drivning | Fram |
| Motoreffekt | 180 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 101 kWh |
| Batterikapacitet | 97,2 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Vänster sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 10 timmar 30 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 525 km |
| Motorväg – vinter* | 395 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 460 km |
| Stadskörning – sommar* | 780 km |
| Motorväg – sommar* | 510 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 625 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 255 kg |
| Maxlast | 520 kg |
| Totalvikt | 2 700 kg |
| Bagageutrymme | – L |
| Längd | 4 834 mm |
| Höjd | 1 574 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 920 mm |
| Bredd hjulbas | 2 910 mm |
Övrigt
| Kaross | Liftback Sedan |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | – |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 02-2024 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.








































