Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Ford Capri Standard Range RWD?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Ford Capri Standard Range RWD? Vi hjälper dig välja rätt! Till Ford Capri Standard Range RWD rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Ford Capri Standard Range RWD.
Laddkablar till Ford Capri Standard Range RWD
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Ford Capri Standard Range RWD. Eftersom Ford Capri Standard Range RWD har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 160 km/h |
| Acceleration | 8 s |
| Räckvidd | 464 km |
| Hästkrafter | 190 HK |
| Drivning | Bak |
| Motoreffekt | 140 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 61 kWh |
| Batterikapacitet | 58 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Höger sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 6 timmar 15 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 340 km |
| Motorväg – vinter* | 250 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 295 km |
| Stadskörning – sommar* | 515 km |
| Motorväg – sommar* | 325 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 405 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 001 kg |
| Maxlast | 634 kg |
| Totalvikt | 2 560 kg |
| Bagageutrymme | 1 510 L |
| Längd | 4 643 mm |
| Höjd | 1 627 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 872 mm |
| Bredd hjulbas | 2 767 mm |
Övrigt
| Kaross | Liftback Sedan |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 9,7 |
| Takräcke | Typ 1 |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 01-2026 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.



































