Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Ford Puma Gen-E ?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Ford Puma Gen-E ? Vi hjälper dig välja rätt! Till Ford Puma Gen-E rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Ford Puma Gen-E .
Laddkablar till Ford Puma Gen-E
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Ford Puma Gen-E . Eftersom Ford Puma Gen-E har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 160 km/h |
| Acceleration | 8 s |
| Räckvidd | 417 km |
| Hästkrafter | 169 HK |
| Drivning | Fram |
| Motoreffekt | 124 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 53 kWh |
| Batterikapacitet | 46,8 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Vänster sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 5 timmar |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 290 km |
| Motorväg – vinter* | 210 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 250 km |
| Stadskörning – sommar* | 445 km |
| Motorväg – sommar* | 275 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 345 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 1 563 kg |
| Maxlast | 527 kg |
| Totalvikt | 2 015 kg |
| Bagageutrymme | 1 283 L |
| Längd | 4 214 mm |
| Höjd | 1 555 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 805 mm |
| Bredd hjulbas | 2 588 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 10,5 |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 02-2026 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.


























