Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Geely EX5 Max+?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Geely EX5 Max+? Vi hjälper dig välja rätt! Till Geely EX5 Max+ rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Geely EX5 Max+.
Laddkablar till Geely EX5 Max+
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Geely EX5 Max+. Eftersom Geely EX5 Max+ har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 175 km/h |
| Acceleration | 7,6 s |
| Räckvidd | 450 km |
| Hästkrafter | 218 HK |
| Drivning | Fram |
| Motoreffekt | 160 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 70 kWh |
| Batterikapacitet | 68,4 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Höger sida – Fram |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 7 timmar 30 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 370 km |
| Motorväg – vinter* | 260 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 310 km |
| Stadskörning – sommar* | 545 km |
| Motorväg – sommar* | 330 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 420 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 1 815 kg |
| Maxlast | – kg |
| Totalvikt | – kg |
| Bagageutrymme | 1 877 L |
| Längd | 4 615 mm |
| Höjd | 1 670 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 901 mm |
| Bredd hjulbas | 2 750 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 10,8 |
| Takräcke | Typ 1 |
| Dragkrok möjligt | |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 04-2026 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.






