Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Genesis G80 Electrified?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Genesis G80 Electrified? Vi hjälper dig välja rätt! Till Genesis G80 Electrified rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Genesis G80 Electrified.
Laddkablar till Genesis G80 Electrified
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Genesis G80 Electrified. Eftersom Genesis G80 Electrified har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 225 km/h |
| Acceleration | 5,1 s |
| Räckvidd | 570 km |
| Hästkrafter | 370 HK |
| Drivning | Fyrhjulsdrift (AWD) |
| Motoreffekt | 272 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 94,5 kWh |
| Batterikapacitet | 90 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Framsidan – Vänster |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 9 timmar 45 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 470 km |
| Motorväg – vinter* | 355 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 410 km |
| Stadskörning – sommar* | 695 km |
| Motorväg – sommar* | 460 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 560 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 410 kg |
| Maxlast | 435 kg |
| Totalvikt | 2 770 kg |
| Bagageutrymme | – L |
| Längd | 5 135 mm |
| Höjd | 1 480 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 925 mm |
| Bredd hjulbas | 3 140 mm |
Övrigt
| Kaross | Sedan |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 11,3 |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 06-2025 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.









































