Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Genesis GV60 Performance?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Genesis GV60 Performance? Vi hjälper dig välja rätt! Till Genesis GV60 Performance rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Genesis GV60 Performance.
Laddkablar till Genesis GV60 Performance
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Genesis GV60 Performance. Eftersom Genesis GV60 Performance har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 235 km/h |
| Acceleration | 4 s |
| Räckvidd | 501 km |
| Hästkrafter | 489 HK |
| Drivning | Fyrhjulsdrift (AWD) |
| Motoreffekt | 360 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 84 kWh |
| Batterikapacitet | 80 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Höger sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 8 timmar 45 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 400 km |
| Motorväg – vinter* | 285 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 340 km |
| Stadskörning – sommar* | 580 km |
| Motorväg – sommar* | 365 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 455 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 230 kg |
| Maxlast | – kg |
| Totalvikt | 2 675 kg |
| Bagageutrymme | 1 460 L |
| Längd | 4 545 mm |
| Höjd | 1 580 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 890 mm |
| Bredd hjulbas | 2 900 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 11,9 |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 07-2025 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.



























