Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Kia EV2 61 kWh?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Kia EV2 61 kWh? Vi hjälper dig välja rätt! Till Kia EV2 61 kWh rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Kia EV2 61 kWh.
Laddkablar till Kia EV2 61 kWh
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Kia EV2 61 kWh. Eftersom Kia EV2 61 kWh har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 161 km/h |
| Acceleration | 9,5 s |
| Räckvidd | 453 km |
| Hästkrafter | 136 HK |
| Drivning | Fram |
| Motoreffekt | 100 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 61 kWh |
| Batterikapacitet | 58 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Höger sida – Fram |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 6 timmar 15 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 340 km |
| Motorväg – vinter* | 240 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 290 km |
| Stadskörning – sommar* | 515 km |
| Motorväg – sommar* | 310 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 395 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 1 625 kg |
| Maxlast | 550 kg |
| Totalvikt | 2 100 kg |
| Bagageutrymme | 1 201 L |
| Längd | 4 060 mm |
| Höjd | 1 575 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 800 mm |
| Bredd hjulbas | 2 565 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 10 |
| Takräcke | Typ 1 |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 7 |
| Årsmodell | 03-2026 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.














































