Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Kia EV3 Long Range AWD?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Kia EV3 Long Range AWD? Vi hjälper dig välja rätt! Till Kia EV3 Long Range AWD rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Kia EV3 Long Range AWD.
Laddkablar till Kia EV3 Long Range AWD
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Kia EV3 Long Range AWD. Eftersom Kia EV3 Long Range AWD har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 170 km/h |
| Acceleration | 6,6 s |
| Räckvidd | 572 km |
| Hästkrafter | 265 HK |
| Drivning | Fyrhjulsdrift (AWD) |
| Motoreffekt | 195 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 81,4 kWh |
| Batterikapacitet | 78 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Höger sida – Fram |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 8 timmar 30 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 430 km |
| Motorväg – vinter* | 315 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 370 km |
| Stadskörning – sommar* | 640 km |
| Motorväg – sommar* | 405 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 500 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 1 995 kg |
| Maxlast | 560 kg |
| Totalvikt | 2 480 kg |
| Bagageutrymme | 1 204 L |
| Längd | 4 300 mm |
| Höjd | 1 560 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 850 mm |
| Bredd hjulbas | 2 680 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 10,4 |
| Takräcke | Typ 1 |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 7 |
| Årsmodell | 04-2026 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.





























