Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Nissan LEAF Extended Range 75 kWh?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Nissan LEAF Extended Range 75 kWh? Vi hjälper dig välja rätt! Till Nissan LEAF Extended Range 75 kWh rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Nissan LEAF Extended Range 75 kWh.
Laddkablar till Nissan LEAF Extended Range 75 kWh
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Nissan LEAF Extended Range 75 kWh. Eftersom Nissan LEAF Extended Range 75 kWh har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 160 km/h |
| Acceleration | 7,6 s |
| Räckvidd | 624 km |
| Hästkrafter | 218 HK |
| Drivning | Fram |
| Motoreffekt | 160 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 79 kWh |
| Batterikapacitet | 75,1 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Höger sida – Fram |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 8 timmar 15 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 440 km |
| Motorväg – vinter* | 330 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 385 km |
| Stadskörning – sommar* | 665 km |
| Motorväg – sommar* | 425 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 530 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 1 956 kg |
| Maxlast | 519 kg |
| Totalvikt | 2 400 kg |
| Bagageutrymme | 1 052 L |
| Längd | 4 350 mm |
| Höjd | 1 550 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 810 mm |
| Bredd hjulbas | 2 690 mm |
Övrigt
| Kaross | Liftback Sedan |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 10,8 |
| Takräcke | Typ 1 |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 11-2025 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.



























































