Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Subaru E-Outback Fyrhjulsdrift (AWD)?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Subaru E-Outback Fyrhjulsdrift (AWD)? Vi hjälper dig välja rätt! Till Subaru E-Outback Fyrhjulsdrift (AWD) rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 22 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Subaru E-Outback Fyrhjulsdrift (AWD).
Laddkablar till Subaru E-Outback Fyrhjulsdrift (AWD)
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Subaru E-Outback Fyrhjulsdrift (AWD). Eftersom Subaru E-Outback Fyrhjulsdrift (AWD) har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 4,5 s |
| Räckvidd | 523 km |
| Hästkrafter | 381 HK |
| Drivning | Fyrhjulsdrift (AWD) |
| Motoreffekt | 280 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 74,7 kWh |
| Batterikapacitet | 71 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Vänster sida – Fram |
| Maximal laddeffekt (AC) | 22 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 4 timmar |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 370 km |
| Motorväg – vinter* | 265 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 315 km |
| Stadskörning – sommar* | 540 km |
| Motorväg – sommar* | 335 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 420 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 105 kg |
| Maxlast | – kg |
| Totalvikt | – kg |
| Bagageutrymme | – L |
| Längd | 4 845 mm |
| Höjd | 1 675 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 860 mm |
| Bredd hjulbas | 2 850 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | – |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 03-2026 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.

























