Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Toyota C-HR+ 77 kWh AWD?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Toyota C-HR+ 77 kWh AWD? Vi hjälper dig välja rätt! Till Toyota C-HR+ 77 kWh AWD rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Toyota C-HR+ 77 kWh AWD.
Laddkablar till Toyota C-HR+ 77 kWh AWD
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Toyota C-HR+ 77 kWh AWD. Eftersom Toyota C-HR+ 77 kWh AWD har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 5,2 s |
| Räckvidd | 505 km |
| Hästkrafter | 343 HK |
| Drivning | Fyrhjulsdrift (AWD) |
| Motoreffekt | 252 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 77 kWh |
| Batterikapacitet | 72 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Vänster sida – Fram |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 7 timmar 45 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 380 km |
| Motorväg – vinter* | 275 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 325 km |
| Stadskörning – sommar* | 560 km |
| Motorväg – sommar* | 355 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 440 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 080 kg |
| Maxlast | 555 kg |
| Totalvikt | 2 560 kg |
| Bagageutrymme | 1 207 L |
| Längd | 4 520 mm |
| Höjd | 1 595 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 870 mm |
| Bredd hjulbas | 2 750 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 11 |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 10 |
| Årsmodell | 11-2025 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.













































