Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Volvo EX30 Cross Country ?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Volvo EX30 Cross Country ? Vi hjälper dig välja rätt! Till Volvo EX30 Cross Country rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 22 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Volvo EX30 Cross Country .
Laddkablar till Volvo EX30 Cross Country
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Volvo EX30 Cross Country . Eftersom Volvo EX30 Cross Country har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 3,7 s |
| Räckvidd | 427 km |
| Hästkrafter | 428 HK |
| Drivning | Fyrhjulsdrift (AWD) |
| Motoreffekt | 315 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 69 kWh |
| Batterikapacitet | 65 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Vänster sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 22 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 3 timmar 30 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 335 km |
| Motorväg – vinter* | 235 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 285 km |
| Stadskörning – sommar* | 490 km |
| Motorväg – sommar* | 300 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 380 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 1 960 kg |
| Maxlast | 450 kg |
| Totalvikt | 2 335 kg |
| Bagageutrymme | 904 L |
| Längd | 4 233 mm |
| Höjd | 1 573 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 837 mm |
| Bredd hjulbas | 2 650 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 11,2 |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 02-2025 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.
































