Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Volvo EX60 Cross Country P10 AWD?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Volvo EX60 Cross Country P10 AWD? Vi hjälper dig välja rätt! Till Volvo EX60 Cross Country P10 AWD rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 22 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Volvo EX60 Cross Country P10 AWD.
Laddkablar till Volvo EX60 Cross Country P10 AWD
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Volvo EX60 Cross Country P10 AWD. Eftersom Volvo EX60 Cross Country P10 AWD har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 4,7 s |
| Räckvidd | 640 km |
| Hästkrafter | 510 HK |
| Drivning | Fyrhjulsdrift (AWD) |
| Motoreffekt | 375 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 95 kWh |
| Batterikapacitet | 91 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Vänster sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 22 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 5 timmar |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 480 km |
| Motorväg – vinter* | 350 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 410 km |
| Stadskörning – sommar* | 705 km |
| Motorväg – sommar* | 450 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 555 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 370 kg |
| Maxlast | 515 kg |
| Totalvikt | 2 810 kg |
| Bagageutrymme | 1 674 L |
| Längd | 4 811 mm |
| Höjd | 1 651 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 899 mm |
| Bredd hjulbas | 2 970 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 11,3 |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 01-2027 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.











































