Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Citroen ë-C3 Urban Range 30 kWh?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Citroen ë-C3 Urban Range 30 kWh? Vi hjälper dig välja rätt! Till Citroen ë-C3 Urban Range 30 kWh rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 7,4 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Citroen ë-C3 Urban Range 30 kWh.
Laddkablar till Citroen ë-C3 Urban Range 30 kWh
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Citroen ë-C3 Urban Range 30 kWh. Eftersom Citroen ë-C3 Urban Range 30 kWh har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 125 km/h |
| Acceleration | 11,6 s |
| Räckvidd | 215 km |
| Hästkrafter | 113 HK |
| Drivning | Fram |
| Motoreffekt | 83 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 30 kWh |
| Batterikapacitet | 29,8 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Vänster sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 7,4 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 4 timmar 45 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 175 km |
| Motorväg – vinter* | 120 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 150 km |
| Stadskörning – sommar* | 265 km |
| Motorväg – sommar* | 155 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 200 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 1 413 kg |
| Maxlast | 472 kg |
| Totalvikt | 1 810 kg |
| Bagageutrymme | 1 200 L |
| Längd | 4 015 mm |
| Höjd | 1 577 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 755 mm |
| Bredd hjulbas | 2 540 mm |
Övrigt
| Kaross | Halvkombi |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 10,3 |
| Takräcke | Typ 1 |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 09-2025 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.







































