Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till CUPRA Raval 155 kW – 52 kWh?
Osäker på vilken laddbox som passar till din CUPRA Raval 155 kW – 52 kWh? Vi hjälper dig välja rätt! Till CUPRA Raval 155 kW – 52 kWh rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för CUPRA Raval 155 kW – 52 kWh.
Laddkablar till CUPRA Raval 155 kW – 52 kWh
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar CUPRA Raval 155 kW – 52 kWh. Eftersom CUPRA Raval 155 kW – 52 kWh har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 160 km/h |
| Acceleration | 7,1 s |
| Räckvidd | 444 km |
| Hästkrafter | 211 HK |
| Drivning | Fram |
| Motoreffekt | 155 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 56 kWh |
| Batterikapacitet | 51,7 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Höger sida – Fram |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 5 timmar 45 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 320 km |
| Motorväg – vinter* | 230 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 275 km |
| Stadskörning – sommar* | 495 km |
| Motorväg – sommar* | 300 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 380 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 1 610 kg |
| Maxlast | 545 kg |
| Totalvikt | 2 080 kg |
| Bagageutrymme | – L |
| Längd | 4 046 mm |
| Höjd | 1 514 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 784 mm |
| Bredd hjulbas | 2 599 mm |
Övrigt
| Kaross | Halvkombi |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 10,9 |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 04-2026 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.




























