Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till CUPRA Raval VZ?
Osäker på vilken laddbox som passar till din CUPRA Raval VZ? Vi hjälper dig välja rätt! Till CUPRA Raval VZ rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för CUPRA Raval VZ.
Laddkablar till CUPRA Raval VZ
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar CUPRA Raval VZ. Eftersom CUPRA Raval VZ har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 175 km/h |
| Acceleration | 6,8 s |
| Räckvidd | 380 km |
| Hästkrafter | 226 HK |
| Drivning | Fram |
| Motoreffekt | 166 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 56 kWh |
| Batterikapacitet | 51,7 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Höger sida – Fram |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 5 timmar 45 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 305 km |
| Motorväg – vinter* | 220 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 260 km |
| Stadskörning – sommar* | 465 km |
| Motorväg – sommar* | 285 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 360 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 1 615 kg |
| Maxlast | 550 kg |
| Totalvikt | 2 090 kg |
| Bagageutrymme | – L |
| Längd | 4 046 mm |
| Höjd | 1 514 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 784 mm |
| Bredd hjulbas | 2 599 mm |
Övrigt
| Kaross | Halvkombi |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 11 |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 04-2026 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.




























