Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till CUPRA Tavascan 250 kW – 77 kWh VZ?
Osäker på vilken laddbox som passar till din CUPRA Tavascan 250 kW – 77 kWh VZ? Vi hjälper dig välja rätt! Till CUPRA Tavascan 250 kW – 77 kWh VZ rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för CUPRA Tavascan 250 kW – 77 kWh VZ.
Laddkablar till CUPRA Tavascan 250 kW – 77 kWh VZ
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar CUPRA Tavascan 250 kW – 77 kWh VZ. Eftersom CUPRA Tavascan 250 kW – 77 kWh VZ har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 5,5 s |
| Räckvidd | 513 km |
| Hästkrafter | 340 HK |
| Drivning | Fyrhjulsdrift (AWD) |
| Motoreffekt | 250 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 82 kWh |
| Batterikapacitet | 77 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Höger sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 8 timmar 15 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 420 km |
| Motorväg – vinter* | 310 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 365 km |
| Stadskörning – sommar* | 630 km |
| Motorväg – sommar* | 405 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 500 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 273 kg |
| Maxlast | 582 kg |
| Totalvikt | 2 780 kg |
| Bagageutrymme | – L |
| Längd | 4 644 mm |
| Höjd | 1 597 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 861 mm |
| Bredd hjulbas | 2 766 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 11,5 |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 05-2026 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.





















