Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Ford e-Tourneo Custom L2 210 kW RWD?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Ford e-Tourneo Custom L2 210 kW RWD? Vi hjälper dig välja rätt! Till Ford e-Tourneo Custom L2 210 kW RWD rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Ford e-Tourneo Custom L2 210 kW RWD.
Laddkablar till Ford e-Tourneo Custom L2 210 kW RWD
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Ford e-Tourneo Custom L2 210 kW RWD. Eftersom Ford e-Tourneo Custom L2 210 kW RWD har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 150 km/h |
| Acceleration | 8 s |
| Räckvidd | 328 km |
| Hästkrafter | 286 HK |
| Drivning | Bak |
| Motoreffekt | 210 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 75 kWh |
| Batterikapacitet | 71 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Framsidan – Höger |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 7 timmar 45 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 270 km |
| Motorväg – vinter* | 180 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 220 km |
| Stadskörning – sommar* | 375 km |
| Motorväg – sommar* | 225 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 285 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 807 kg |
| Maxlast | 618 kg |
| Totalvikt | 3 350 kg |
| Bagageutrymme | 5 472 L |
| Längd | 5 050 mm |
| Höjd | 1 959 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 999 mm |
| Bredd hjulbas | 3 100 mm |
Övrigt
| Kaross | Small Passenger Van |
| Antal säten | 8 |
| Svängradie | 10,9 |
| Takräcke | Typ 1 |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | – |
| Årsmodell | 12-2025 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.






















