Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Lexus ES 350e?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Lexus ES 350e? Vi hjälper dig välja rätt! Till Lexus ES 350e rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 22 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Lexus ES 350e.
Laddkablar till Lexus ES 350e
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Lexus ES 350e. Eftersom Lexus ES 350e har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 160 km/h |
| Acceleration | 8 s |
| Räckvidd | 581 km |
| Hästkrafter | 224 HK |
| Drivning | Fram |
| Motoreffekt | 165 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 77 kWh |
| Batterikapacitet | 72 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Vänster sida – Fram |
| Maximal laddeffekt (AC) | 22 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 4 timmar |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 380 km |
| Motorväg – vinter* | 280 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 330 km |
| Stadskörning – sommar* | 560 km |
| Motorväg – sommar* | 360 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 445 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 225 kg |
| Maxlast | 545 kg |
| Totalvikt | 2 695 kg |
| Bagageutrymme | – L |
| Längd | 5 140 mm |
| Höjd | 1 560 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 920 mm |
| Bredd hjulbas | 2 950 mm |
Övrigt
| Kaross | Sedan |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | – |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | |
| Garantitid batteri | 15 |
| Årsmodell | 03-2026 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.




















































