Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Lucid Gravity Grand Touring?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Lucid Gravity Grand Touring? Vi hjälper dig välja rätt! Till Lucid Gravity Grand Touring rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 22 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Lucid Gravity Grand Touring.
Laddkablar till Lucid Gravity Grand Touring
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Lucid Gravity Grand Touring. Eftersom Lucid Gravity Grand Touring har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 3,6 s |
| Räckvidd | 748 km |
| Hästkrafter | 839 HK |
| Drivning | Fyrhjulsdrift (AWD) |
| Motoreffekt | 617 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 123 kWh |
| Batterikapacitet | 123 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Vänster sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 22 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 6 timmar 45 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 600 km |
| Motorväg – vinter* | 450 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 525 km |
| Stadskörning – sommar* | 870 km |
| Motorväg – sommar* | 575 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 700 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 759 kg |
| Maxlast | 636 kg |
| Totalvikt | 3 320 kg |
| Bagageutrymme | 3 398 L |
| Längd | 5 035 mm |
| Höjd | 1 658 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 2 000 mm |
| Bredd hjulbas | 3 035 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 7 |
| Svängradie | 12,8 |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 09-2025 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.







































