Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Opel Astra Sports Tourer Plug-in Hybrid 195?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Opel Astra Sports Tourer Plug-in Hybrid 195? Vi hjälper dig välja rätt! Till Opel Astra Sports Tourer Plug-in Hybrid 195 rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 3,7 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Opel Astra Sports Tourer Plug-in Hybrid 195.
Laddkablar till Opel Astra Sports Tourer Plug-in Hybrid 195
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Opel Astra Sports Tourer Plug-in Hybrid 195. Eftersom Opel Astra Sports Tourer Plug-in Hybrid 195 har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 225 km/h |
| Acceleration | 7,7 s |
| Räckvidd | 83 km |
| Hästkrafter | 196 HK |
| Drivning | Fram |
| Motoreffekt | 144 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 17,2 kWh |
| Batterikapacitet | 14,7 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Vänster sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 3,7 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 4 timmar 45 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 60 km |
| Motorväg – vinter* | 42 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 50 km |
| Stadskörning – sommar* | 85 km |
| Motorväg – sommar* | 50 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 65 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 1 736 kg |
| Maxlast | 509 kg |
| Totalvikt | 2 170 kg |
| Bagageutrymme | 1 483 L |
| Längd | 4 642 mm |
| Höjd | 1 443 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 860 mm |
| Bredd hjulbas | 2 732 mm |
Övrigt
| Kaross | Station/Estate |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 10,7 |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | – |
| Årsmodell | 01-2026 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.














