Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Opel Grandland Electric 73 kWh AWD?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Opel Grandland Electric 73 kWh AWD? Vi hjälper dig välja rätt! Till Opel Grandland Electric 73 kWh AWD rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Opel Grandland Electric 73 kWh AWD.
Laddkablar till Opel Grandland Electric 73 kWh AWD
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Opel Grandland Electric 73 kWh AWD. Eftersom Opel Grandland Electric 73 kWh AWD har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 6,1 s |
| Räckvidd | 501 km |
| Hästkrafter | 325 HK |
| Drivning | Fyrhjulsdrift (AWD) |
| Motoreffekt | 239 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 77 kWh |
| Batterikapacitet | 73 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Vänster sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 8 timmar |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 355 km |
| Motorväg – vinter* | 255 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 305 km |
| Stadskörning – sommar* | 515 km |
| Motorväg – sommar* | 325 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 405 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 290 kg |
| Maxlast | 535 kg |
| Totalvikt | 2 750 kg |
| Bagageutrymme | 1 580 L |
| Längd | 4 650 mm |
| Höjd | 1 665 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 934 mm |
| Bredd hjulbas | 2 795 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 11,6 |
| Takräcke | Typ 1 |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 07-2025 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.






















