Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Polestar 3 Performance?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Polestar 3 Performance? Vi hjälper dig välja rätt! Till Polestar 3 Performance rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Polestar 3 Performance.
Laddkablar till Polestar 3 Performance
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Polestar 3 Performance. Eftersom Polestar 3 Performance har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 230 km/h |
| Acceleration | 3,9 s |
| Räckvidd | 593 km |
| Hästkrafter | 680 HK |
| Drivning | Fyrhjulsdrift (AWD) |
| Motoreffekt | 500 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 106 kWh |
| Batterikapacitet | 102 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Vänster sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 11 timmar |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 470 km |
| Motorväg – vinter* | 335 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 400 km |
| Stadskörning – sommar* | 675 km |
| Motorväg – sommar* | 420 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 525 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 525 kg |
| Maxlast | – kg |
| Totalvikt | – kg |
| Bagageutrymme | 1 411 L |
| Längd | 4 900 mm |
| Höjd | 1 614 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 968 mm |
| Bredd hjulbas | 2 985 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 11,8 |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 10-2025 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.













































