Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Porsche Cayenne Turbo Electric?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Porsche Cayenne Turbo Electric? Vi hjälper dig välja rätt! Till Porsche Cayenne Turbo Electric rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Porsche Cayenne Turbo Electric.
Laddkablar till Porsche Cayenne Turbo Electric
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Porsche Cayenne Turbo Electric. Eftersom Porsche Cayenne Turbo Electric har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 260 km/h |
| Acceleration | 2,5 s |
| Räckvidd | 623 km |
| Hästkrafter | 1 156 HK |
| Drivning | Fyrhjulsdrift (AWD) |
| Motoreffekt | 850 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 113 kWh |
| Batterikapacitet | 108 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Vänster sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 11 timmar 45 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 490 km |
| Motorväg – vinter* | 360 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 425 km |
| Stadskörning – sommar* | 700 km |
| Motorväg – sommar* | 460 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 560 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 720 kg |
| Maxlast | 625 kg |
| Totalvikt | 3 270 kg |
| Bagageutrymme | 1 554 L |
| Längd | 4 985 mm |
| Höjd | 1 674 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 980 mm |
| Bredd hjulbas | 3 023 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 12,7 |
| Takräcke | Typ 1 |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 11-2025 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.





























