Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Smart #5 Pro+?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Smart #5 Pro+? Vi hjälper dig välja rätt! Till Smart #5 Pro+ rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 22 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Smart #5 Pro+.
Laddkablar till Smart #5 Pro+
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Smart #5 Pro+. Eftersom Smart #5 Pro+ har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 200 km/h |
| Acceleration | 6,5 s |
| Räckvidd | 590 km |
| Hästkrafter | 363 HK |
| Drivning | Bak |
| Motoreffekt | 267 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 100 kWh |
| Batterikapacitet | 96 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Vänster sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 22 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 5 timmar 15 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 470 km |
| Motorväg – vinter* | 340 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 405 km |
| Stadskörning – sommar* | 685 km |
| Motorväg – sommar* | 430 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 540 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 335 kg |
| Maxlast | 490 kg |
| Totalvikt | 2 750 kg |
| Bagageutrymme | 1 530 L |
| Längd | 4 695 mm |
| Höjd | 1 705 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 920 mm |
| Bredd hjulbas | 2 900 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 11,2 |
| Takräcke | Typ 1 |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 05-2025 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.
































