Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Skoda Elroq 85x?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Skoda Elroq 85x? Vi hjälper dig välja rätt! Till Skoda Elroq 85x rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Skoda Elroq 85x.
Laddkablar till Skoda Elroq 85x
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Skoda Elroq 85x. Eftersom Skoda Elroq 85x har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 6,2 s |
| Räckvidd | 576 km |
| Hästkrafter | 299 HK |
| Drivning | Fyrhjulsdrift (AWD) |
| Motoreffekt | 220 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 82 kWh |
| Batterikapacitet | 77 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Höger sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 8 timmar 15 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 430 km |
| Motorväg – vinter* | 320 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 375 km |
| Stadskörning – sommar* | 650 km |
| Motorväg – sommar* | 410 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 510 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 198 kg |
| Maxlast | 596 kg |
| Totalvikt | 2 719 kg |
| Bagageutrymme | 1 580 L |
| Längd | 4 488 mm |
| Höjd | 1 620 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 884 mm |
| Bredd hjulbas | 2 771 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 10,8 |
| Takräcke | Typ 1 |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 04-2026 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.






























