Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Skoda Enyaq Coupe 60?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Skoda Enyaq Coupe 60? Vi hjälper dig välja rätt! Till Skoda Enyaq Coupe 60 rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Skoda Enyaq Coupe 60.
Laddkablar till Skoda Enyaq Coupe 60
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Skoda Enyaq Coupe 60. Eftersom Skoda Enyaq Coupe 60 har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 160 km/h |
| Acceleration | 8,1 s |
| Räckvidd | 462 km |
| Hästkrafter | 190 HK |
| Drivning | Bak |
| Motoreffekt | 140 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 61 kWh |
| Batterikapacitet | 58 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Höger sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 6 timmar 15 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 345 km |
| Motorväg – vinter* | 260 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 300 km |
| Stadskörning – sommar* | 530 km |
| Motorväg – sommar* | 340 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 420 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 2 070 kg |
| Maxlast | 509 kg |
| Totalvikt | 2 504 kg |
| Bagageutrymme | 1 610 L |
| Längd | 4 658 mm |
| Höjd | 1 623 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 879 mm |
| Bredd hjulbas | 2 771 mm |
Övrigt
| Kaross | SUV |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 9,3 |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 04-2026 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.












































