Vardagar 08:30 – 17:30
Vi rekommenderar följande paket
När det väl blivit dags att ordna med elbilsladdningen föreslår vi alltid att du klickar hem allt du kommer behöva direkt. När du väljer “med installation” får du 50% avdrag på hela beställningen. Vi rekommenderar alltid att du kompletterar din laddbox med lastbalanserare, laddkabel och kabelhållare.
Skräddarsytt för dig
Vi har handplockat följande produkter specifikt från din bilmodell.
Optimal elbilsladdning
Paketet inkluderar allt du behöver för sömlös laddning.
Vi får allt på plats
När du beställer via oss erbjuder vi alltid standardinstallation där vi bland annat bekostar 10m kabeldragning och administration av grön teknik.
Vardagar 08:30 – 17:30
- Installation i hela Sverige
- Lång garanti med trygg service
Vilka laddboxar passar till Tesla Model 3 Premium AWD?
Osäker på vilken laddbox som passar till din Tesla Model 3 Premium AWD? Vi hjälper dig välja rätt! Till Tesla Model 3 Premium AWD rekommenderar vi att du väljer en laddbox med minst 11 kW effekt. Oavsett om du vill ha en laddbox för nuvarande behov eller framtidssäkra för en kraftfullare bil, har vi rätt alternativ för dig. Vi rekommenderar dessa laddboxar för Tesla Model 3 Premium AWD.
Laddkablar till Tesla Model 3 Premium AWD
Vi har Sveriges bredaste sortiment av laddkablar som passar Tesla Model 3 Premium AWD. Eftersom Tesla Model 3 Premium AWD har ett Typ 2 ladduttag rekommenderar vi följande laddkablar. Du kan alltid kontakta vår support om du känner dig osäker.
Prestanda
| Topphastighet | 201 km/h |
| Acceleration | 4,4 s |
| Räckvidd | 716 km |
| Hästkrafter | 498 HK |
| Drivning | Fyrhjulsdrift (AWD) |
| Motoreffekt | 366 kW |
Batteri & laddning
| Batteristorlek | 82 kWh |
| Batterikapacitet | 79 kWh |
| Ladduttag | Typ 2 |
| Ladduttag placering | Vänster sida – Bak |
| Maximal laddeffekt (AC) | 11 kW |
| Laddningstid (0-100%) | 8 timmar 30 minuter |
| Räckvidd per laddad timme |
Estimerad räckvidd
| Stadskörning – vinter* | 510 km |
| Motorväg – vinter* | 400 km |
| Kombinerad körning – vinter* | 460 km |
| Stadskörning – sommar* | 805 km |
| Motorväg – sommar* | 535 km |
| Kombinerad körning – sommar* | 650 km |
*Estimerad räckvidd i flera olika situationer. Vinter: baserat på -10° C och användning av värme. Sommar: baserat på 23° C och ingen användning av A/C. Den faktiska räckvidden beror på hastighet, körstil, väder och rutt.
Vikt & dimensioner
| Tjänstevikt | 1 899 kg |
| Maxlast | 439 kg |
| Totalvikt | 2 263 kg |
| Bagageutrymme | 977 L |
| Längd | 4 720 mm |
| Höjd | 1 441 mm |
| Bredd exkl. sidospeglar | 1 849 mm |
| Bredd hjulbas | 2 875 mm |
Övrigt
| Kaross | Sedan |
| Antal säten | 5 |
| Svängradie | 11,7 |
| Takräcke |
| Dragkrok möjligt | Typ 1 |
| Garantitid batteri | 8 |
| Årsmodell | 12-2025 |
Uppgifterna är inhämtade från biltillverkarens officiella källor och/eller återförsäljare. Med reservation för felskrivningar.



























